.
۱۳۹۷/۰۳/۲۳

معاون استاندار خراسان رضوی :

کمبود آب تابستان با مشارکت و همراهی مردم قابل مدیریت است /تامین ۷۰ میلیون متر مکعب نیاز آبی مشهد از سد دوستی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت : مشکل کمبود منابع آبی در تابستان امسال با مشارکت و همراهی مردم قابل مدیریت است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، محمد مقدوری افزود : تابستان امسال به دلیل کاهش نزولات جوی در استان و افزایش درجه حرارت هوا با مشکل تامین آب مواجیهم اما این کمبود در حدی نیست که بحران جدی برای مردم ایجاد کرده و یا نیاز به جیره بندی آب باشد.
وی اظهار کرد : درعین حال با توجه به شرایط به شدت نیاز به مشارکت همه از جمله صنعت ، کشاورزی ، بخش خانگی در امر صرفه جویی و کاهش مصرف هستیم تا بتوانیم این موضوع را در تابستان امسال به خوبی مدیریت کرده و پشت سر بگذاریم.
وی تصریح کرد : هفته آتی در کارگروه سازگاری با کم آبی استان کلیه راهکارها و اقدامات بخش های مختلف برای موضوع سازگاری با کم آبی اعم از موضوعات مربوط به بخش شرب، آبیاری فضای سبز ، کشاورزی و صنعت نهایی شده و محور عمل هر بخش قرار می گیرد.
مقدوری در توضیح شرایط استان نسبت به دوره بلندمدت هم گفت : به جز منطقه کلات همه مناطق استان با کاهش نزولات جوی مواجه بوده و دچار مشکل هستند اما بخش های جنوبی و جنوب شرقی استان چون شهرستان های خواف و تایباد با کمبود آب و مشکلات بیشتری مواجهند.
وی افزود : با پیش بینی شرکت های آبفای شهری و روستایی استان برنامه ریزی شده تا برای مردم مشکل جدی در این حوزه ایجاد نشود.
وی اظهار کرد : در عین حال همچون سال های گذشته که حدود 500 روستای استان با تانکر آبرسانی می شد امسال هم به دلیل کاهش نزولات تعداد روستاهای بیشتری را به صورت سیار آبرسانی می کنیم .
معاون استاندار در موضوع تامین آب مشهد هم گفت : امسال بر اساس برنامه مصوب ،مقرر شده 70 میلیون مترمکعب نیاز آبی مشهد از سد دوستی تامین و منتقل شود، که عمده دبی انتقالی در تابستان خواهد بود بخش قابل توجه نیاز آبی سال جاری این کلانشهر از این طریق پوشش داده می شود.
وی با تاکید بر همکاری مردم و بخش های مختلف در کاهش و مدیریت مصرف آب افزود : بحران امسال در ابتدای سال به دلیل کمبود بارش ها جدی بود اما خوشبختانه تاخیر گرما توام با بارندگی متناوب خود در کاهش این معضل بسیار کمک کرد اما موثری مهم و موثر در شرایط کنونی همکاری مردم در مدیریت مصرف است .
وی تصریح کرد : در این میان یکی از اقدامات بسیار موثر در این حوزه آن است که مردم سطح کولرهای آبی را بپوشانند که این خود تا 20 درصد مصرف آب کولر را کاهش می دهد و فقط این رقم در سطح بیش از یک میلیون واحد اقامتی رقم قابل توجهی است.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۲۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان